Ja det är kallt, mörkt och snöigt, det är vinter i Sverige. Här kommer tre tips på trevligheter som gör vintern lite roligare!
Piffa upp garderoben – Klädbytarkväll
Så här funkar det: Bestäm tid och plats och bjud in dina vänner. Alla får ta med sig de kläder, skor, väskor, accessoarer, makeup som man inte längre har användning av. Beroende på vänskapskrets kan det bli rätt mycket så ett tips är att sätta ett tema för kvällen, t.ex. Säsong höst/vinter. Väl på plats läggs alla prylar i olika högar/avdelningar och när alla har kommit inleds provbonanzan. Därefter tilldelas alla 100 poäng var att buda för i en auktion. Sådär, sen är det bara att gå hem med en ny gratis garderob samtidigt som man varken tokkonsumerat eller slängt saker som det egentligen inte är något fel få! Tack Karin för konceptet.
Ta en drink – Drinkfest
Såhär går det till: Bestäm tid och plats och bjud in dina vänner. Låt dina vänner paxa en drink som de vill bjuda på, så undviker man alla flera tar med samma drink. Gästerna tar sedan med sig ingredienserna till sin drink, blandar på plats och bjuder övriga gäster på sin drink. Och blir såklart bjuden på massor av drinkar av andra! Ett tips, eftersom det kan bli rätt många drinkar att testa, är att göra mindre drinkar. Känner man för att festa till det lite till kan man även låta alla rösta på kvällens bästa drinken och kora en vinnare. Tack Anna-Carin för koncept och episka drinkfester.
Klä upp dig och gå på cocktailparty – CocktailHour
Nu när du har en ny garderob och fått smak för drinkar är det dags att ta på dig en tjusig blåsa och smutta på smaskiga cocktails på Cocktail Hour! Ca en gång i månaden anordnas dessa glamourösa träffar i Stockholm och Göteborg. Tack till Anna-Carin och Lorraine för koncept.